Umyj ząbki w fajnym miejscu, czyli jak urządzić łazienkę.

Ostatnio w ręce wpadł mi stary numer magazynu “Dobre Wnętrze”. Znalazłam w nim artykuł na temat pięknych łazienek oraz tego, jak je urządzić. Zdałam sobie sprawę, że to pomieszczenie często schodzi na drugi plan –  ludzie łazienkę traktują wyłącznie użytkowo.  Pamiętajcie, że łazienka jest miejscem w którym zaczynamy i kończymy swój dzień. Miejscem pośpiesznych przygotowań i wieczornego relaksu.

Oto parę moich wskazówek jak sprawić, by pomieszczenie było piękne i komfortowe:

     Trochę liczb – przede wszystkim ergonomia

Zapewnijmy sobie miejsce by się poruszać. O ile przed toaletą wystarczy nam skromne 60-80 cm, to już przed prysznicem potrzebujemy więcej miejsca. Musimy mieć gdzie się obrócić i przebrać.

Poniżej przedstawiam wymiary o których powinniśmy pamiętać:

Zaplanujmy przestrzeń

Jeśli tworzymy łazienkę od podstaw, zaplanujmy umiejscowienie sanitariatów biorąc pod uwagę powyższe wymiary. Pamiętajmy: unikajmy ustawiania toalety naprzeciwko drzwi. Wiem że wielu z was ma do czynienia z łazienką rozmiaru XS. Możemy wszystko ująć blisko siebie, pamiętając o zachowaniu przestrzeni przed sanitariatami. Z pomocą przyjdą nam meble na wymiar. Pomogą nam wprowadzić harmonię we wnętrzu. Nie musimy stawiać pralki obok umywalki jako osobne elementy, ale możemy ładnie ją zabudować, tworząc całość z szafką podumywalkową.

Myślmy scenariuszowo

Diabeł tkwi w szczegółach, więc bierzmy pod uwagę każdy najmniejszy detal. Pomyśl jakie rozwiązania są ci potrzebne. Gdzie chciałbyś mieć wieszak na ręcznik? Czy robisz makeup w łazience?Gdzie postawisz kubek na szczoteczki do zębów? … Nie zapomnij  o koszu na śmieci, on też musi mieć swój kawałek podłogi.

Priorytety

Zastanów się co jest ci najbardziej potrzebne, czego najbardziej chcesz.  Zwłaszcza, jeżeli chodzi o małe łazienki, bo czasem po prostu trzeba będzie z czegoś zrezygnować. Przykładowo – ważniejsza jest dla ciebie wanna? Czy może pralka w łazience, a co za tym idzie prysznic zamiast wanny? Jeśli masz miejsce na wszystko, twoim priorytetem może być wanna wolnostojąca albo dwie umywalki, więc na tym oprzyj koncepcję układu.  I wreszcie! Dobór materiałów

Podejdźmy do tematu minimalistycznie. Tyczy się to zwłaszcza łazienek XS.

Dwa, trzy rodzaje płytek stanowczo wystarczą. Nieraz widuję łazienki gdzie ktoś ,,chce za bardzo” i można naliczyć tyle wzorów, że moje oczy nie chcą ze mną współpracować. Ostatnio odchodzi się od kafelek. Stawia się na jednolitą formę, którą można wzbogacić pięknym detalem, do czego bardzo namawiam.

Zamiast płytek: farby, tapety z systemem wodoodpornym, dostępne w pięknych kolorach, forma betonu.

Wyodrębniłam dwa sposoby dobierania materiałów: