Pewnie wielu z nas już słyszało te słowa i nie mówię tu o dziecku, które coś przeskrobało ani o mężu który nie obrał marchewki. Chodzi o brak miejsca i funkcjonalności, który często jest spowodowany  brakiem planowania przestrzeni a nawet podążaniem za modą.  A przecież to twoja kuchnia – to ty wiesz ile miejsca potrzebujesz, kiedy przyrządzasz posiłek, ty wiesz jak często z niej korzystasz i jakie sprzęty najbardziej Ci się przydają. Dlatego mam dla Ciebie parę wskazówek dotyczących planowania kuchni:

Priorytety

Zastanów się, co jest ci najbardziej potrzebne – jakiego rozwiązania w kuchni nie odpuścisz? Tyczy się to sprzętów, funkcjonalności oraz doboru materiałów.

Ciąg kuchenny

Kiedy przyrządzasz posiłek, wykonujesz kolejno poszczególne etapy. Najpierw wyciągasz potrzebne produkty z lodówki, następnie je myjesz, obierasz, kroisz… aż w końcu gotujesz czy pieczesz. Właśnie w takiej kolejności powinny znajdować się poszczególne sprzęty i odpowiednia długość blatu roboczego.

Kuchnię można planować na wiele sposobów, niekoniecznie w układzie jednorzędowym.Pamiętajmy jednak o zachowaniu ciągu kuchennego – ustawmy poszczególne elementy w tzw. Trójkącie kuchennym.

Ustawienie kolejno poszczególnych stref znacznie ułatwi nam pracę — zmniejszymy dzięki temu kroki w kuchni do niezbędnego minimum.

Zadbajmy o szczegóły

Zastanów się, co będzie stało na twoim blacie kuchennym. Z pewnością będzie to czajnik, a może dodatkowo ekspres do kawy lub Thermomix. Bardzo ważnym elementem projektowania kuchni jest zaplanowanie przestrzeni tak, by sprzęty nie zagracały miejsca przeznaczonego do przygotowywania potraw. Niektórzy lubią mieć zawsze przyprawy pod ręką. Warto zatem im znaleźć odpowiednie miejsce.  W tym punkcie przypomnę również o gniazdkach. Nad blatem roboczym zaplanuj odpowiednią ich ilość. Będziesz podłączał tam czajnik, mikser czy inne roboty kuchenne.

Oświetlenie

Bardzo ważne jest oświetlenie centralne. Wybierz główną lampę wiszącą czy też oprawy sufitowe. Pamiętaj by dobrze oświetlić blat roboczy. Świetnym rozwiązaniem jest oświetlenie LED pod górną zabudową. 

Wygląd ważna sprawa

Kuchnia jest pomieszczeniem bardzo użytkowym, jednak spędzamy w niej dużo czasu, więc zadbajmy o to byśmy się w niej dobrze czuli. Większość z Was planuje kuchnię połączoną z salonem, dlatego tym bardziej powinniśmy zadbać o jej walory estetyczne.

Trudno jest stworzyć gotowy przepis na kuchnię, ponieważ do każdego wnętrza należy podejść indywidualnie, jednak przedstawiam Wam kilka wskazówek:

Spróbuj kuchnię urządzić w sposób uniwersalny tak, aby wystrój, który zostanie na długo, był bazą pod ewentualne zmiany – będziesz mógł zmienić klimat wnętrza przez wykorzystanie samych dodatków, takich jak kolory ścian, wzorzyste naczynia, doniczki z kwiatami czy też zioła.

Dopasuj klimat do reszty pomieszczeń – kuchnia jest integralną częścią mieszkania, więc nie traktuj jej jako odrębny element.

Wybierz motyw przewodni – pomyśl, na czym najbardziej Ci zależy i co będzie bazą twojego wystroju. Może to być założenie że kuchnia ma być biała, lub że pierwsze skrzypce będą grały granatowe fronty czy też kamienny blat.

Nie mieszaj – jeżeli wybierasz element charakterystyczny postaw na ujednolicenie pozostałych. Uzyskasz wtedy widoczny detal, przy zachowaniu harmonii.

Szczerość materiałów – wybieraj wykończenie jak najbardziej podobne do naturalnych materiałów.


Mam nadzieje że moje wskazówki wprowadziły Was w temat projektowania kuchni. Jednak to dopiero wierzchołek góry lodowej –  jeśli tylko macie wątpliwości i pytania – napiszcie do mnie i umówcie się na konsultacje, pomogę Wam stworzyć wymarzoną, piękną, a przede wszystkim – funkcjonalną kuchnię.

Na sam koniec jeszcze jedna wskazówka – szkło nad blatami. Takie rozwiązanie może być interesujące ale warto poważnie zastanowić się nad wzorem, który zamierzamy wybrać – postawienie na wyraźne motywy roślinne takie jak zdjęcia babusów czy źdźbeł trawy stanowią bardzo krzykliwy i widoczny element wystroju.  Może to zaburzyć całą harmonię waszej kuchni, nie jest również rozwiązaniem ponadczasowym – sprawia wrażenie chwilowej mody, której łatwo ulec.